Szara woda

Szara woda – czym jest i jak możemy ją wykorzystać?

Wraz ze wzrostami cen za zużywaną wodę i odprowadzanie ścieków coraz więcej osób zastanawia się, jak mniej płacić za rachunki. Stawki za metr sześcienny wody i opłaty abonamentowej w roku 2023 możecie sprawdzić w dokumencie Wodociągów Miasta Krakowa. Niektórzy skłaniają się w stronę mniejszego zużycia wody. Trudno jednak oszacować, z czego powinniśmy zrezygnować, by jednocześnie obniżyć rachunki i by wygoda naszego życia znacząco nie spadła. Wtedy pojawia się inne rozwiązanie. Co jeśli można ponownie użyć część zużywanej przez nas wody? W tym artykule dowiecie się, czym jest szara woda i jak może nam ona pomóc w bardziej ekonomicznym życiu.

Co to szara woda?

Szara woda to woda, która spływa w zlewach, wannach, prysznicach czy umywalkach. Jest ona wymieszana z mydlinami i nie nadaje się do spożycia nawet po filtracji. Nie należy jej jednak mylić z czarną wodą. Ta pochodzi z naszych muszli klozetowych i zawiera w sobie fekalia, przez co nie można jej ponownie wykorzystać w gospodarstwie. Oczywiście szara woda również jest zanieczyszczona. Możemy jednak zrobić z niej użytek w pewnych obszarach.

Zastosowanie

Choć nie spożyjemy szarej wody, ani nie wykorzystamy jej do kąpieli, to po przefiltrowaniu idealnie nadaje się do naszego ogrodu. Zraszacze bez problemu mogą wykorzystać ją do podlania trawnika. Jeśli martwicie się, że ścieki mieszają się z tymi z toalety, to nic bardziej mylnego. Szarą wodę odprowadza się do oczyszczalni biologicznej i nie ma kontaktu z czarną wodą. Tam następują niezbędne procesy uzdatniające wodę do ponownego wykorzystania. Następnie przechodzi do zbiornika magazynowego, studni chłonnej i do skrzynki ogrodowej.

System podlewania za pomocą wody szarej wyjaśniamy w tym artykule. Znajdziecie tam więcej szczegółów dotyczących samego procesu wykorzystania szarej wody w ogrodzie. Jeśli zdecydujecie się na taką formę oszczędności zużywanej wody, to firma Avitech zajmuje się montażem takich systemów i pomoże wam w razie wszelkich wątpliwości dotyczących przydomowych oczyszczalni ścieków.

Po więcej informacji zachęcamy do odwiedzenia naszej strony avitech.pl, gdzie znajdziecie wszelkie niezbędne informacje dotyczące oczyszczalni ścieków i przyłączy kanalizacyjnych oraz wodociągowych. Zapraszamy do sprawdzenia oferty w zakładce „oferta” i dobrania produktu pod własne potrzeby. W razie pytań zachęcamy do kontaktu poprzez formularz, maila lub telefonicznie.

Źródło grafiki: iStock by Getty Images, autorka: Galina Sandalova

Udostępnij post:

Powiązane Posty

Scroll to Top