Skip links
Przydomowa oczyszczalnia

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jak o nią zadbać?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to świetne rozwiązanie dla wielu gospodarstw. O jego zaletach możecie przeczytać w tym artykule. Ważne jest jednak też to, co należy zrobić po instalacji zbiornika. Jest to urządzenie, które nie zadba samo o siebie, ale na szczęście nie trzeba wiele wysiłku, by zadbać o prawidłowe funkcjonowanie oczyszczalni. Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, co trzeba, a co warto zrobić, kiedy jest się już posiadaczem przydomowej oczyszczalni ścieków.

Opróżnianie osadnika

Opróżnianie osadnika to czynność, którą należy przeprowadzać regularnie. Warto robić to co roku, aby osad nie doprowadził do niedrożności całego układu. W tym celu trzeba wezwać wóz asenizacyjny, a z całą resztą poradzi sobie Zarząd Budynków Komunalnych. Ceny za taką usługę nie są jednolite, więc należy samemu sprawdzić oferty lokalnych usługodawców specjalizujących się w usługach ascenizacyjnych.

Korzystanie z biopreparatów

Na rynku można znaleźć wiele preparatów, które mają na celu ułatwienie oczyszczania ścieków oraz zmniejszają ilość gromadzonego osadu. Występują one w postaci tabletek lub proszków. Proces aplikacji oraz regularność, z jaką powinno się je wprowadzać, są podawane na opakowaniach preparatów. Nie są one konieczne przy korzystaniu z przydomowych oczyszczalni, jednak warto je stosować, aby oszczędzić urządzeniu trudności w procesie oczyszczania nieczystości. Co więcej, niektóre preparaty pomagają w likwidacji powstałych przez tłuszcz zatorów. Szukając odpowiednich środków, warto więc zwrócić uwagę, jakie mają dodatkowe zastosowania.

Opróżnianie zbiornika

Opróżnianie zbiornika przydomowej oczyszczalni, to punkt, którego nie można pominąć. Każde urządzenie ma określoną pojemność wyrażoną w m³. Nie należy pod żadnym pozorem jej przekraczać. Aby pozbyć się zawartości zbiornika należy, podobnie jak w przypadku opróżniania osadnika, wezwać wóz asenizacyjny. Częstotliwość, z jaką trzeba tego dokonać, zależy od pojemności posiadanego zbiornika oraz naturalnie od tego, jak dużo ścieków jesteśmy w stanie wygenerować. Przy wyborze odpowiedniego modelu warto dopytać sprzedawcę lub serwisanta o ten aspekt.

Płukanie drenażu

Gdy na naszym podwórku znajduje się przydomowa oczyszczalnia, warto wykonać także płukanie drenażu wodą pod ciśnieniem. Należy je przeprowadzić pomiędzy studzienką a osadnikiem i końcem odcinka. W ten sposób zadbamy o drożność systemu i zapobiegniemy możliwym nieprzyjemnym sytuacjom.

Przydomowa oczyszczalnia – przydatne praktyki

Poza tymi czynnościami, które trzeba i które warto wykonać, dochodzą też praktyki podczas codziennego korzystania z wody, pozwalające na uniknięcie problemów z funkcjonowaniem naszej oczyszczalni.

  • Jeśli nie korzystasz z biodegradowalnych środków do prania, to warto to zmienić, gdyż chlor i fosforany mogą uszkodzić instalację
  • Nawet jeśli wykorzystujesz biopreparaty do rozpuszczania tłuszczu, warto kompletnie unikać wlewania go do zlewu, nawet zalanego wcześniej gorącą wodą (tłuszcz jest wtedy jedynie rozcieńczony, a nie rozpuszczony)
  • Korzystaj z tylko z preparatów przeznaczonych do przydomowych oczyszczalni ścieków
  • Nie wyrzucaj do toalety gumy, ręczników papierowych, wkładek higienicznych czy resztek jedzenia – mogą one spowodować niedrożność drenażu
  • Nie spuszczaj w zlewie fusów po kawie i herbacie

Po więcej informacji zachęcamy do odwiedzenia naszej strony avitech.pl, gdzie znajdziecie wszelkie niezbędne informacje dotyczące oczyszczalni ścieków i przyłączy kanalizacyjnych oraz wodociągowych. Zapraszamy do sprawdzenia oferty w zakładce “oferta” i dobrania produktu pod własne potrzeby. W razie pytań zachęcamy do kontaktu poprzez formularz, maila lub telefonicznie.