Detergent

Detergenty a przydomowa oczyszczalnia ścieków

Detergenty to coś, czego używamy na co dzień. Raczej nie przywiązujemy do nich większej uwagi. Trudno jednak nam sobie wyobrazić, jak moglibyśmy zrezygnować z przynajmniej części z nich. Niestety okazuje się, że używanie niektórych z nich może źle wpływać na działanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Czy faktycznie musimy rezygnować ze środków, do których jesteśmy przyzwyczajeni? O tym dowiecie się w poniższym artykule.

Detergenty i ich szkodliwy wpływ

Co więc jest takiego w detergentach, że mogą źle działać na naszą przydomową oczyszczalnię? Głównie konkretne związki chemiczne obecne w wielu płynach do mycia, mleczkach czy innych środków czyszczących. Najczęściej obecne są w nich chlor, amoniak czy formaldehydy. Nie są to jednak wszystkie związki potencjalnie szkodliwe dla instalacji. Nie niszczą one urządzenia samego w sobie, ale zabijają kultury bakterii, które są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania oczyszczalni. Bez nich urządzenie może przepuszczać kompletnie nieoczyszczoną wodę, a tego raczej nie chciałby osiągnąć żaden właściciel przydomowej oczyszczalni. Jak więc sprawić, by ten problem nie występował i by nie zmieniać całego życia pod dyktando naszego urządzenia?

Rozwiązania problemu

Jeśli kurczowo chcemy trzymać się korzystanych przez nas środków czyszczących, najważniejsze jest ich rozcieńczenie. Nie oznacza to, że mamy myć naczynia lekko spienioną wodą, ale to że porządki warto rozłożyć na nieco dłuższy okres. Gdy przeprowadzimy domowe rewolucje jednego dnia, do instalacji dostanie się masa środków szkodliwych dla kultur bakterii. Warto tutaj zaznaczyć, że pranie także się w to wlicza, więc warto przeprowadzać je najwyżej raz dziennie. Nie jest to jednak całkowite rozwiązanie problemu, ale możemy ją traktować jako dobrą praktykę.

Co jednak, gdy przesadzimy ze środkami czyszczącymi? W tym przypadku warto zaopatrzyć się w biopreparaty regulujące ilość kultur bakterii. Te sprawią, że nasza oczyszczalnia będzie funkcjonować prawidłowo. Choć biopreparaty warto stosować regularnie niezależnie od użytkowania oczyszczalni, to robienie tego w ten sposób jest nieustannym leczeniem choroby. Z doświadczenia i przysłów wiemy przecież, że najlepsza jest profilaktyka. Czy oznacza ona jednak kompletną zmianę przyzwyczajeń?

Może nie jest to zmiana przyzwyczajeń, ale samych detergentów jak najbardziej. W tym celu nie musimy specjalnie sprawdzać, czy w składzie środków czyszczących występuje amoniak czy fosforany, ale warto zakupić produkty oznaczone jako bio, ekologiczne lub przyjazne środowisku. Oczywiście, jak wiemy: „przezorny zawsze ubezpieczony”, więc warto jest sprawdzić, czy producent na pewno uczciwie oznacza swoje produkty, ale te z zasady nie powinny zawierać szkodliwych związków chemicznych.

Znając powyższe rozwiązania, detergenty nie powinny już stanowić poważnego zagrożenia dla waszych przydomowych oczyszczalni. Nie zabiorą one wiele czasu ani wysiłku, a z pewnością wpłyną pozytywnie na działanie posiadanego przez was urządzenia.

Po więcej informacji zachęcamy do odwiedzenia naszej strony avitech.pl, gdzie znajdziecie wszelkie niezbędne informacje dotyczące oczyszczalni ścieków i przyłączy kanalizacyjnych oraz wodociągowych. Zapraszamy do sprawdzenia oferty w zakładce „oferta” i dobrania produktu pod własne potrzeby. W razie pytań zachęcamy do kontaktu poprzez formularz, maila lub telefonicznie.

Udostępnij post:

Powiązane Posty

Scroll to Top